Birbiriyle alakasız iki ülke arasında büyük kriz

 Filipinler  Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin , İzlanda'nın girişimiyle ülkesindeki uyuşturucuyla mücadele operasyonlarına ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) soruşturması açılması nedeniyle İzlanda'yla ilişkile

haber7
0

Hükümet sözcüsü  Salvador Panelo  , yaptığı açıklamada , Duterte nin  İzlanda  ile ikili ilişkileri kesmeyi ciddi biçimde düşündüğünü söyledi.

BM soruşturmasını "tek taraflı" ve "kötü niyetli" diye nitelendiren Panelo , "Soruşturma kararı , Batılı güçlerin , halkımızı yasa dışı uyuşturucu belasından korumak için egemenliğimizin gereği olan uygulamalardan nasıl rahatsızlık duyduğunu gösteriyor" dedi.

Filipinler Devlet Başkanı Duterte geçen hafta da  İzlanda  nın girişimiyle  Filipinler  de uyuşturucuyla mücadele operasyonlarına ilişkin hazırlanan  BM  soruşturmasını eleştirerek  İzlanda  nın Filipinlilerin mücadelesini anlamadığını , ülkelerindeki çok fazla buzun , İzlandalıların hayattaki tek sorunu olduğunu söylemişti.

BM den soruşturma kararı

BM İnsan Hakları Konseyi ,  Filipinler  de uyuşturucu kullanıcısı ve satıcılarına yönelik operasyonlarda binlerce kişinin öldürüldüğü iddialarına yönelik ön soruşturma başlatılmasını geçen hafta kabul etmişti.

Konseyin  BM  Cenevre Ofisinin 41. oturumunda , aralarında  Almanya  ,  Kanada  ,  Fransa  , İngiltere ve Hollanda nın da bulunduğu 29 ülke tarafından sunulan  Filipinler  deki insan hakları ihlallerine ilişkin tasarı görüşülmüştü.

İzlanda nın girişimiyle ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =