Bursa’da görülmemiş mezat! 100 yıldır böyle satılıyor

Bursa’nın merkez Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı Mahallesi’nde Uluabat gölünde avlanan balıklar  100   yıldır  aynı meydanda düzenlenen mezatta satılıyor. Balıkçıların ’altın borsası&rsquo

haber7
0

Uluabat gölü kenarındaki tarihi Gölyazı’da balıkçılar tuttukları balıkları açık artırmayla satıyorlar. İsteyen herkes müzayedeye katılarak en yüksek fiyatı verip balık satın alabiliyor. Yasak dönemleri dışında her gün yapılan ihale sabah saat 11 civarında köprü altındaki kapalı alanda yapılıyor.

Gölde iki dönem av yasağının olduğunu belirten balıkçılar , Aralık 15’te  turna balığı  yasağının girip 1 Nisan’a kadar devam ettiğini , sazan balığının avlanmasının ise Mart 15’ten Haziran 15’e kadar yasak olduğunu dile getirdi. 

Yasak dönemleri haricinde mahallede her gün  mezat  yapılıyor. Ancak yaz ve kış aylarında saati değişiyor. Şu anda her gün saat 11’de yapılıyor. 1966’dan beri bu sistem devam ediyor. 

Fiyatlar ise ihaleye bağlı. Balıklar az çıktığı zaman fiyatı artıyor. İçi turna ve sazan balıklarıyla dolu leğenler 50 liradan satışa çıkıp 500 liraya kadar alıcı buluyor.

Mezatta  100  kiloya yakın  balık  satın alan bir pazarcı , fiyatların turizm bölgesi haline gelen Gölyazı’da çoğalan restoranlar sebebiyle iki kat arttığını söyledi. 

Balığı seçerken özellikle canlı olmasına dikkat ettiklerini belirten pazarcılar , "Balığı alıp uzun mesafeye götürüyoruz. Ölü  balık  satılmıyor. Canlı balık taze oluyor. Vatandaş canlı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 3 =