Bursa İznik'te yeni bulunan lahit büyük heyecan yarattı

Bursa'nın  İznik  ilçesinde , daha önce  bulunan  4 lahitin ardından '1'inci derece arkeolojik sit alanı' ilan edilerek koruma altına alınan bölgede , bir  lahit  ve mezar odasına daha rastlandı.

haber7
0

İznik te 3 yıl önce , ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta kırsal Hisardere Mahallesi yolu üzerinde Kayaarkası mevkiindeki zeytinlikte , defineciler üst kapağı kırılmış  lahit  buldu. Bu gelişme üzerine  İznik  Müze Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan kazıda , Geç Roma Dönemi olarak adlandırılan 3 üncü yüzyıldan kalma  lahit  ortaya çıkarıldı.

Daha sonra sürdürülen kazılarda 3  lahit  daha bulundu. Bunun üzerine yaklaşık 10 dönüm zeytinlik alanı , Kültür ve Turizm Bakanlığı nca 1 milyon 200 bin lira bedel ile kamulaştırıldı. Alan , 1 inci derece arkeolojik sit alanı ilan edilerek koruma altına alındı.

KAZILAR 1 HAFTADIR DEVAM EDİYOR

Aynı bölgede 1 haftadır devam eden kazılarda arkeologlar bir  lahit  ve bir mezar odası daha keşfetti. 10 kişilik ekip tarafından sürdürülen kazı çalışmalarında lahitin üzeri yetkililer tarafından branda ile örtüldü. 

LAHİT KRALİÇENİN MEZARI OLABİLİR

Öte yandan Makedonya Kralı Büyük İskender in kumandanlarından General General Lysimakhos , M.Ö. 301 de General Antigonius u mağlup ederek şehrin Antigonia olan adını karısı Nikaia nın ismiyle değiştirdi. O günden sonra Nikaia olarak anılan  İznik  te kazıların yapıldığı alanda kraliçenin mezarının da ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 9 =