Kanuni Sultan Süleyman'ın kayıp mezarı bulundu

Macar tarihçi ve arkeologların 2013 yılında başlattığı  Kanuni   Sultan  Süleyman'ın  kayıp  mezarının bulunması projesinde sona gelindi. Araştırmalar , mezarla birlikte izleri büyük oranda kaybolmuş büyük bir

haber7
0

Osmanlı padişahlarından  Kanuni   Sultan  Süleyman ın  mezarı  , Zigetvar yakınlarındaki Üzüm Tepesi ndeydi. Araştırma ekibi , bu tepenin aynı zamanda 1566 daki Zigetvar Kalesi kuşatması esnasında , karargâhın ve padişah otağının kurulduğu yer olduğunu gün ışığına çıkardı.

BBC Türkçe nin haberine göre , Osmanlı İmparatorluğu nun topraklarını 46 yıllık padişahlığı sırasında büyük oranda genişleten  Kanuni  , hayatını bu tepede kaybetti. Kalenin fethi gerçekleşinceye kadar , yani birkaç günlüğüne ölümü askerden gizli tutulmuş ve burada gizlice toprağa verilmişti.

Zigetvar Kalesi nin ele geçirilmesinin ardından da padişahın naaşı İstanbul a nakledilmişti.

KANUNİ NİN TÜRBESİ UNUTULDU

Bir zamanlar  Kanuni  nin geçici olarak toprağa verildiği , iç organlarının defnedildiği bu  mezar  , daha sonra bir türbe haline gelmiş ve Osmanlı nın Macaristan da hüküm sürdüğü 150 yıl boyunca önemli bir ziyaret yeri oldu.

Avusturya ordularının Macaristan topraklarını Osmanlı dan geri almasının ardından ise türbe yıkıldı. Aradan geçen yüzyıllar içinde de hâlâ konuşulsa da artık yeri bilinmeyen bir mekân haline geldi.

Pécs Üniversitesi bilim insanı Dr. Norbert Pap öncülüğünde başlatılan , Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Macar Bilimler Akademisi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =