Tavuk yumurtası üretimi azaldı

 Tavuk   yumurtası   üretimi  , mayısta bir önceki aya göre yüzde 1 ,2 azalarak 1 ,6 milyar adet olarak gerçekleşti.

haber7
0

Türkiye nin yumurta üretimi , mayısta bir önceki aya göre yüzde 1 ,2 azalışla 1 ,6 milyar adet oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) , mayıs ayına ilişkin kümes hayvancılığı üretimi istatistiklerini açıkladı.

 

 

Buna göre , yumurta üretim miktarı mayısta bir önceki aya göre yüzde 1 ,2 azalırken , geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1 ,2 arttı. Mayısta 1 ,6 milyar adet  Tavuk   yumurtası  üretildi.

Mayısta kesilen  Tavuk  sayısı bir önceki aya göre yüzde 8 ,3 artarken , geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5 ,7 azalarak 109 milyon olarak kayıtlara geçti.

 

 

Kesilen hindi sayısı mayısta bir önceki aya göre yüzde 1 ,6 arttı , geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 26 geriledi. Mayısta kesilen hindi sayısı 458 bin oldu.

Tavuk eti üretimi , mayısta aylık bazda yüzde 8 artarken , yıllık bazda da yüzde 3 ,3 düştü ve 193 bin 330 ton olarak gerçekleşti. Hindi eti üretimi de bir önceki aya kıyasla yüzde 2 ,1 arttı ve 4 bin 656 ton olarak kayıtlara geçti. Hindi eti üretimi mayısta geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 32 ,4 düşüş gösterdi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ,  Tavuk  eti üretimi mayısta aylık bazda yüzde 1 ,5 artış gösterdi. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise  Tavuk  eti üretimi 2018 in mayıs ayına göre yüzde 3 ,4 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 4 =