Trump, nüfus sayımında vatandaşlık sorusundan vazgeçti

 ABD  Başkanı Donald  Trump  , 2020'de yapılacak  nüfus  sayımına  vatandaşlık  sorusu eklenmesi yönündeki çabalarına son verdi.

haber7
0

ABD Başkanı Donald  Trump  , 2020 de yapılacak nüfus sayımına vatandaşlık sorusu eklenmesi yönündeki girişimini sona erdirdiğini açıkladı.

Trump , Amerikan kamuoyunda tartışmalara neden olan  vatandaşlık  sorusu ısrarından vazgeçti.

Beyaz Saray da basın mensuplarına açıklama yapan  Trump  , nüfus sayımına  vatandaşlık  sorusu eklenmesi yönündeki çabasına son vermesine rağmen diğer tüm yasal yolları kullanarak kimlerin Amerikan vatandaşı olup olmadığını tespit edeceklerini söyledi.

Trump , "20 milyar dolar harcayıp nüfus sayımı yapıyoruz ama insanlara en basit olarak Amerikan vatandaşı olup olmadığını soramıyoruz. Bu çok komik." değerlendirmesini yaptı.

Konuyla ilgili Başkanlık Kararnamesi çıkarma yetkisinin olduğunu kaydeden  Trump  , bu yola şimdilik başvurmamayı tercih ettiğini belirtti.

Trump ile yargı arasında  nüfus sayımı  çekişmesi

Trump , 2020 de yapılacak nüfus  sayımında  , mutlaka  vatandaşlık  sorusuna yer vermek istediklerini açıklamış ancak konu yargı engeline takılmıştı.

ABD Yüksek Mahkemesine kadar giden dava sürecinin sonunda  Mahkeme  , nüfus sayımına  vatandaşlık  sorusu eklenmesinin gerekçesinin net olmadığını , bu sebeple bu sorunun uygun bulunmadığını açıklamıştı.

Adalet Bakanlığı ise Yüksek Mahkemenin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =