Gençler deizme mi kayıyor! Hayrettin Karaman'dan çarpıcı analiz

Yeni Şafak Gzetesi Yazarı Hayretin  Karaman  , yaradancılık anlamına gelen , evrenin bir yaratıcı tarafından yaratılıp daha sonra bu yaratıcının insanı kendi başına bıraktığını kabul eden bir felsefi akım olan  deizm  hakkında önemli

haber7
0

Hayrettin  Karaman  ın yazısı şu şekilde; Çocuklar , gençler ve büyükler

Anamın anası (ebem) , kendi çocukluğunda büyüklerin , edep ahlak bakımından onlardan şikayetçi olduklarını anlatırdı. “Zemane” kelimesi daha eskiden beri , büyüklerin şikayetlerine konu olan yeni nesiller için kullanılıyor. Genellikle eskiden iman , ibadet , ahlak ve âdâb bakımından insanların daha iyi oldukları , zaman geçtikçe bozuldukları dile getirilir.. Sevgili Peygamberimiz (s.a.) de kendilerinin içlerinde yaşadığı ve eğittiği neslin (sahâbe) daha iyi olduğunu , sonraki nesillerin , bütün bireylerini kaplamasa da giderek az çok bozulacağını bildirmişlerdi.

Bu “giderek bozulma” doğru bir çizgi halinde devam etmiyor , çeşitli iç ve dış etkilerle grafik yukarı aşağı zikzaklar çiziyor.

Bugünlerde yine “büyükler” , yeni nesilin (gençlerin) dindarlık , ahlak , âdâb bakımından bozulduklarını ısrarla ve bazen abartılı olarak dile getiriyor , şikayetleniyorlar. “Dindar ailelerin isyankâr çocuklarından” söz ediliyor.

Yazılan ve konuşulanları olabildiğince takip ettikten sonra zihnimi bazı sorular işgal ediyor:

Önce tespitler ne kadar sağlıklı? Mesela gençliğin  deizme  kaydığı söyleniyor , “deizm nedir” diye sorduğumuzda kaynaklar basitçe şu tarifi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 5 =