33 Srebnitsa kurbanı bugün toprağa verilecek

Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen , en az 8 bin 372 Boşnak sivilin acımasızca katledildiği  Srebrenitsa  soykırımının 33  kurbanı  daha  bugün  topra

haber7
0

Avrupa da İkinci Dünya Savaşı nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen , en az 8 bin 372 Boşnak sivilin acımasızca katledildiği  Srebrenitsa  soykırımının 33  kurbanı  daha bugün  toprağa  verilecek.

Her yıl 11 Temmuz da soykırım kurbanlarının defnedildiği  Potoçari  Anıt Mezarlığı nda düzenlenecek törene , Türkiye adına Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu katılacak.

Bosna Hersek in doğusundaki  Srebrenitsa  nın 11 Temmuz 1995 te  Sırp  birlikler tarafından işgal edilmesinin ardından gerçekleştirilen soykırımda öldürülen ve yıllar sonra toplu mezarlarda bulunan 33 kurbanın cenazesi ise öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazından sonra defnedilecek.

Sabahın erken saatlerinden itibaren  Potoçari  Anıt Mezarlığı na gelmeye başlayan binlerce insan , mezarları ziyaret edip dua okudu. Yurt dışı ve yurt içinden gelen binlerce insan , bu acılı günde kurban yakınları ile dayanışma içinde olduklarını gösterdi.

"SON YOLCULUK"

Savaş yıllarında Birleşmiş Milletler (BM) askerlerinin üs olarak kullandığı eski akümülatör fabrikasından dün akşam anıt mezarlığa taşınan yeşil çuhaya sarılı tabutların başında da hüzün hakim. Kurban yakınları , son yolculuklarına uğurlamadan önce tabutlarının başına gelerek ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =