IKBY'de yeni Meclis Başkanı belli oldu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) Vala Ferid'in dün Bölge Bakanı olarak seçilmesinin ardından boşalan  Meclis  Başkanlığı görevine oy çokluğuyla Revaz Faik seçildi.

haber7
0

Mecliste 106 vekilin hazır bulunduğu oturumda iki adayın yarıştığı oylama sonucu , Süleymaniye merkezli Kürdistan Yurtseverler Birliğinin (KYB) kadın adayı Revaz Faik 72 oy alarak  Meclis   Başkanı  seçildi.

Ayrıca dün 4 milletvekilinin bakan olarak kabineye girmesiyle onların yerine 4  yeni  milletvekili yemin ederek göreve başladı.

Bölge Bakanı olarak göreve başlayan Aydın Maruf un yerine Irak Türkmen Cephesi nden İmdat Bilal , Bölge Bakanı Vala Ferid yerine Lence İbrahim , Tarım ve Su Kaynakları Bakanı Begerd Talabani yerine Şirin Yunus , Enfal ve Şehitler Bakanı Abdullah Mahmud yerine de Bapir Kamela milletvekili oldu. 

IKBY meclisi , dün oy çokluğuyla  Mesrur Barzani  yi Başbakan olarak seçmiş , hükümet kabinesine güvenoyu vermişti.

IKBY de 30 Eylül 2018 de yapılan milletvekili seçimlerinde , Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) 45 , KYB 21 , Goran (Değişim) Hareketi 12 ,  yeni  Nesil Hareketi 8 , İslami Toplum Partisi 7 , Islah a Doğru Koalisyonu 5 , Modern ve Özgürlük Listeleri de birer milletvekili çıkarmıştı. Kota sistemine tabi olan Türkmenler 5 , Hristiyanlar da 6 milletvekilini meclise göndermişti.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =