LGS tercihlerinde son gün yarın

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında  lise  tercihleri  yarın  saat 17.00 itibarıyla sona erecek.

haber7
0

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 1 Haziran da gerçekleştirilen merkezi sınavın sonuçları 24 Haziran da açıklanmıştı.  LGS  tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre 1 Temmuz da başlatılan  lise  tercihleri  yarın  saat 17.00 de sona erecek.

Milli Eğitim Bakanlığı , bu yıl ilk defa öğrencilerin  tercihlerinde  rehberlik etmesi amacıyla yüzdelik dilimlerine göre tercih robotu hazırladı. Öğrenciler , bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebiliyor. Robotta okul türleri , il , ilçe ve 2018 e ait yüzdelik dilimlerine göre arama yapılabiliyor.

Ortaokulların müdürlükleri , öğrencinin elektronik ortamda onaylanan tercih bilgilerinin iki nüsha çıktısını alıp veliye imzalatacak ve bir nüshasını okulda saklayıp diğer nüshasını veliye verecek. 

- İlk ekran yerel yerleştirme için açılacak

Öğrenciler , ilk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercihte bulunabilecek. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 okul tercihi yapabilecek. Tercihlerde , aynı okul türünden (Anadolu lisesi , Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi , Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =