Ünlü İtalyan film şirketinden Malatya belgeseli

 Ünlü   İtalyan   film  şirketi Le İridi Digitali Malatya’nın tarihi yerlerinin belgeselini çekecek.

haber7
0

Arslantepe Höyüğü , Sultansuyu Harası , Levent Vadisi ve Tohma Kanyonu gibi tarihi yerlerde çekimler yapacak olan heyet Malatya’ya geldi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü rehberliğinde ilk olarak Karakaya Baraj Gölü kenarında çekimler yapan  belgesel  ekibi daha sonra 1961 yılından beri İtalya Roma La Sapienza Üniversitesi tarafından düzenli olarak kazı çalışmaları yapılan Arslantepe Höyüğüne geçti.

Yaklaşık 2 gün sürecek olan  belgesel  çekimleri İtalya devlet Televizyonu RAI3’de “Klimangairo” adlı programda yayınlanacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı Roma Kültür ve Tanıtma Müşavirliği tarafından desteklenen çekimlerde ağırlıklı olarak arkeolojik alanların öne çıkarılması planlanıyor.

Ekip , başta  Malatya  olmak üzere sırasıyla Gaziantep , Adıyaman , Şanlıurfa ve Mardin’de de tarihi ve turistik yerlerle ilgili  belgesel  çekimi yapacak.

"DÜNYAYA TANITMAYI PLANLIYORUZ"

Çekimlerle ilgili bilgi veren  belgesel  programının yazarı Nicola Matronardi , Arslantepe’nin İtalya’da çok iyi bilindiğini ifade ederek , Fırat ve Dicle arasındaki medeniyetleri dünyaya tanıtmayı planladıklarını aktardı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman ise , Malatya’da yapılacak çekimlerim kente turist gelmesi adına çok büyük katkıları olacağını ifade ederek ,  belgesel  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =