Rize'de 300 yıllık köprü çöktü

Rize'de koruma altında bulunan taş kemer köprü çöktü. Köyde yaşayan vatandaşlar geçen yıl restore edilen köprünün aslına uygun olarak yeniden yapılmasını istiyor.

haber7
0

Rize nin merkeze bağlı Ambarlık köyünde , 18 inci yüzyılda inşa edilen koruma altındaki taş kemer  köprü  çöktü. Geçen yıl restore edilen köprünün çökmesi yöre sakinlerini üzdü. Vatandaşlar , köprünün taşlarının toplanarak eski haline uygun yeniden inşa edilmesini istedi. Ambarlık köyünde Salarha Deresi üzerine 18 inci yüzyılda kesme ve moloz taştan inşa edilen tek gözlü Ambarlık Kemer  köprü  , Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ve Müzeler Genel Müdürlüğü nce 2003 yılında tescil edilerek koruma altına alındı. Geçen yıl restore edilen 40 metre uzunluğunda 3 ,20 metre genişliğinde ve 10 metre yükseklikteki  köprü  , bu sabah saatlerinde kendiliğinden çöktü. Yolu düzenli moloz taş ile örülmüş bölgenin önemli tarihi değerleri arasındaki köprünün çökmesi , yöre sakinlerini üzdü. Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri çöken  köprü  enkazında incelemelerde bulundu. 

TARİHİN SİLİNİP YOK OLMASINI İSTEMİYORUZ Salarha Vadisi Kalkındırma Derneği Başkanı Dursun Ali Toptan , Ambarlık taki tarihi köprünün çöktüğünü üzüntü ile öğrendiklerini belirterek , "Vadimizin kültür ve turizm bakımından tarihi aynası olan köprünün çökmesi , bizleri derinden üzmüştür. Bu tarihi  köprü  birkaç yıl öncesinde restore edilmişti. Onca dere taşkını , afet gören köprünün bugün ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =