İngiltere RT ve Sputnik'e akreditasyon vermedi

 İngiltere  Dışişleri Bakanlığı , Rus basın kuruluşları  RT  ve Sputnik'e Küresel Medya Özgürlüğü Konferansı için  akreditasyon  vermedi.

haber7
0

Rusya’nın Londra Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada , Rus TV kanalı RT’nin yarın Londra’da başlayacak Küresel Medya Özgürlüğü Konferansı için yaptığı  akreditasyon  başvurusunun reddedildiği bildirildi.

 

 

Açıklamada ,  İngiltere  Dışişleri Bakanlığı nın ret gerekçesi olarak  akreditasyon  kotasının dolmasını gösterdiği , ancak kanalın başvurusunu haftalar önce yaptığı vurgulandı.

Ret cevabı üzerine büyükelçiliğin  İngiltere  Dışişleri Bakanlığı na itirazda bulunduğu belirtilen açıklamada , "Bu , Rus kanalına yönelik doğrudan siyasi motivasyon taşıyan bir ayrımcılıktır." ifadesi kullanıldı.

 

 

Dışişlerinin kararının Rus kanalına karşı bu ülkede yürütülen "karalama kampanyasında" son aşama olduğu aktarılan açıklamada , "İngiltere de medya özgürlüğünün gerçek durumunu gösterecek daha iyi bir örnek olabilir mi? Anladığımız kadarıyla konferansın düzenleyecileri dünyanın her yanındaki medya özgürlüğünü tartışmak istiyorlar ama bu ülkedekini değil." değerlendirmesine yer verildi.

RT nin yanı sıra Rus haber ajansı Sputnik’e de  akreditasyon  verilmediği öğrenildi.

- Dışişleri doğruladı

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre  İngiltere  Dışişleri Bakanlığı , her iki Rus basın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =