Sınırda S-400 hareketliliği! Bataryalar oraya kurulacak

UZUN süredir ülke gündeminde olan ve önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelecek olan  S-400  hava savunma sisteminin ilk bataryasının , Suriye sınırında konuşlandırılması kararlaştırıldı.

haber7
0

Yetkililer tarafından yapılan detaylı saha analizleri ve araştırmaların ardından ilk bataryanın , 911 kilometrelik Suriye sınırının orta noktası olarak kabul edilebilecek olan Şah Fırat operasyonu ile yeni yerine taşınan Süleyman Şah Türbesi nin yakınlarındaki Şanlıurfa nın Birecik ilçesi yakınlarına konuşlandırılması bekleniyor. İkinci bataryanın ise Mersin veya Hatay a konuşlandırılabileceği belirtildi.

2 si füzelerin fırlatıldığı rampalar , diğeri ise sistemin komutasını sağlayan 3 araçtan oluşan 600 kilometre menzile sahip  S-400  sistemi , saatte 17 bin kilometre hıza ulaşabiliyor. Sistem , 400 kilometre menzilde güdümlü şekilde takibe aldığı düşman hedefini 200-250 kilometre mesafede imha edebiliyor. Aynı anda 300 hedefin takip edilebildiği sistem sayesinde 36 hedefe aynı anda ateş açılarak bertaraf edilebiliyor. Türkiye hava savunma sistemine katkı sağlaması amacıyla Rusya dan Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi olarak da adlandırılan  S-400  füze sisteminin alımı gerçekleştirildi. Yaklaşık bir aydır 100 kadar Türk askeri de Rusya daki bir üste  S-400  ün kullanımına ilişkin eğitim aldı. Askerler , Rusya da eğitim alırken , Türkiye de de Milli Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı ekibi de sistemin Türkiye de kurulacağı alanların belirlenmesine yönelik çalışma yürüttü. Yapılan çalışmalar sonunda risk önceliğine göre ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =