BAE Yemen'den çekiliyor mu?

Yemen'de Husilere karşı hükümete destek vermek için Suudi Arabistan'ın yanında koalisyon güçlerine dahil olan Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ülkedeki askeri varlığını azalttığı yön&uum

haber7
0

BAE nin  Yemen  deki askeri varlığının hangi seviyede olduğu hakkında kesin bilgi bulunmamakla birlikte Husilere karşı sıcak çatışmaya girmeyip sadece  Yemen  hükümet güçleri ile  Suudi Arabistan  öncülüğündeki koalisyon güçleri bünyesindeki Sudan güçlerine lojistik destek verdiği biliniyor.

Abu Dabi yönetiminin sadece lojistik destekle sınırlı kalma kararında , 2015 te savaşın başladığı ilk aylarda Husilerin  Yemen  in Marib kentindeki askeri karargaha yerden yere füzeyle düzenlediği saldırı sonucu 45  BAE  askeri ile 5 Bahreynlinin ölmesinin etkili olduğu tahmin ediliyor.

Bu olayın akabinde  BAE  , kendi askerlerini çatışma alanlarından uzakta ve daha korunaklı bölgelere doğru çekerken , Lahic , Ebyen , Dali gibi kentlerde "Hizam Emni" , Şebve de "Şebvaniye Seçkin Güçleri" ve Hadramevt te "Hadramiyye Seçkin Güçleri" gibi askeri birlikler kurma ve bu birlikleri destekleme yoluna gitti.

BAE ayrıca ,  Husiler  tarafından öldürülen eski Cumhurbaşkanı  Ali Abdullah Salih  yanlısı Cumhuriyet Muhafızı güçlerinden , Salih in yeğeni Tarık Salih liderliğinde yeni bir askeri güç oluşturdu ve bu güç ülkenin batı sahilinde konuşlandırıldı.

BAE liler bir askeri karargaha dönüştürdükleri ülkenin batısındaki El-Maha Limanı ,  Aden  in batısındaki El-Bureyka karargahı , Şebve de sıvılaştırılmış gaz ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =