MEB'in gözde lisesinde dersleri duayen sanatçılar verecek

Milli Eğitim Bakanlığınca hüsnühat , ebru , minyatür , kat'ı , cilt , çini , tezhip gibi ecdat yadigarı sanat dallarını geleceğe taşıması için İstanbul'da kurulan Geleneksel Türk Sanatları Mesleki ve Tek

haber7
0

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) hüsnühat , ebru , minyatür , kat ı , cilt , çini , tezhip gibi ecdat yadigarı sanat dallarını geleceğe taşıması için kurulan Geleneksel Türk Sanatları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ndeki derslere alanında dünyaca isim yapmış  duayen  sanatçılar girecek. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından 25 Eylül 2018 de imzalanan "Geleneksel Türk Sanatlarını Gelecek Nesillere Aktarma ve Yaşatma İş Birliği Protokolü" kapsamında , İstanbul da kurulan Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi , bu yıl ilk kez 30  öğrenci  alacak. 

Geleneksel Türk sanatlarının gelecek nesillere aktarılmasında büyük işlev görecek lisedeki öğrencilerin bu alanlardaki ulusal ve uluslararası etkinliklere katılımları sürekli desteklenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da öğrencilerin tamamına burs desteği verilecek.

Lisenin öğretim programı ve ders içerikleri , geleneksel Türk sanatlarının duayen sanatçılarının yoğun emekleri ve katkılarıyla tamamlandı. Bu isimler , genç sanatçıların yetiştirileceği lisedeki derslere girerek , eğitim alanında bir ilki de hayata geçirecekler. 

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi kalem işi sanatçısı Doç. Dr. Kaya Üçer , babasından devraldığı sanatını özellikle restorasyon amacıyla icra ettiğini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 3 =