İran  Dışişleri Bakanlığı'ndan nükleer anlaşma ile ilgili  açıklama  geldi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü , tarafların anlaşma gerekliliklerini yerine getirmemesi halinde "üçüncü adım

haber7
0

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ,  nükleer  anlaşma ile ilgili "Sadece mevcut anlaşmadaki sorunları tartışacağız , yeni bir anlaşmada yer almayacağız." dedi.

 

 

İran ın  nükleer  anlaşmadaki taahhütleri azaltmak için 60 gün içerisinde adım atacağını belirten Dışişleri Bakanlığı sözcüsü , anlaşmanın gereklerinin yerine getirilmemesi halinde "üçüncü adımın  Daha   sert  olacağını" söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ,  nükleer  anlaşmanın taraflarına  İran  ın çıkarlarını koruyacak önlemler alması için 60 gün süre vermişti. Ruhani , bu süre içerisinde gerekli adımların atılmaması halinde zenginleştirilmiş uranyum seviyesini artıracaklarını duyurmuştu.

 

 

İran’la 2015 yılında varılan nükleer anlaşma , Tahran ın  nükleer  programına getirilen kısıtlamalar karşılığında yaptırımların kaldırılmasını öngörüyordu.

Washington yönetimi ,  İran  ile BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya arasında imzalanan  nükleer  anlaşmadan Mayıs 2018 de tek taraflı çekilerek yaptırımları yeniden uygulamaya başlamıştı.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =