Nesli tükenme tehlikesi altında! Kayseri'de görüntülendi

 Kayseri  Sultan Sazlığı Milli Parkı'nda neslinin  tükenme  riski yüksek olan  alaca  sansarlar görüntülendi.

haber7
0

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) ekipleri , av koruma ve kontrol çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler , bu kapsamda Kayseri Sultan Sazlığı Milli Parkı nda neslinin tükenme riski yüksek olan  alaca  sansarları topluluk olarak görüntülendi. Tarım ve Orman Bakanlığı nca paylaşılan görüntülerde 3 bireyli alaca sansar topluluğu yer aldı.

Alaca  sansar  , Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği nce (IUCN) oluşturulan ve hassas kategori diye adlandırılan kırmızı liste de yer alıyor. Yaşama alanları Avrupa dan Kuzey Çin Bölgesi ne kadar uzanan  alaca   sansar  , Türkiye de Trakya , Karadeniz , Doğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgesi nde yaşıyor. Genellikle ağaç kovuklarında yaşayan bu canlılar , toprak  altında  kazdıkları tünellerde de yaşayabiliyor.  alaca  sansarın özellikle kuş türleriyle ön planda olan Sultan Sazlığı Milli Parkı’nda görüntülenmesi , milli parkın biyoçeşitliliğinin ne kadar zengin olduğunu gösteriyor.

.yedigundem-title { font-size:20px !important;border-top: solid 1px rgba display: block; padding-top: 20px; margin-bottom: 12px; } GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =