Tüm dünyanın gözü İran'da olacak! Kritik gün geldi çattı

 İran  Cumhurbaşkanı Hasan  Ruhani  , ülkesine yönelik  Tüm  yaptırımların kaldırılması halinde ABD'nin de aralarında olduğu ülkelerle yeni bir başlangıç yapabileceklerini belirtti. Öte yandan , Tahran'ın A

haber7
0

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre ,  Ruhani  ve  Fransa  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptıkları telefon görüşmesinde nükleer anlaşmayı ele aldı.

 

 

ABD nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra yaptırımlara rağmen anlaşmanın korunması için  İran  ın 14 ay "stratejik sabır" gösterdiğini Fransız mevkidaşı  Macron  a aktaran  Ruhani  , Tahran ın nükleer anlaşmadaki taahhütlerini kısmen durdurma kararının anlaşmanın korunması için alındığını ifade etti.

ABD nin  İran  a yönelik yaptırım ve ekonomik baskılarını "terör eylemi" ve "ekonomik savaş" olarak niteleyen  Ruhani  , "Bu ekonomik savaşın devamı bölgede ve dünyada yeni tehditler ortaya çıkarabilir." uyarısında bulundu.

 

 

Ruhani , ülkesine yönelik tüm yaptırımların durdurulması gerektiğini vurgulayarak , "Tüm yaptırımların durdurulması İran ile P5 1 (ABD , Rusya , Çin , İngiltere ,  Fransa  ve Almanya) arasında yeni bir hareketin başlangıcı olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

"AB nükleer anlaşmanın korunmasını istiyor"

Fransa Cumhurbaşkanı  Macron  da  ABD  nin nükleer anlaşmadan çekilmesine başından beri karşı olduklarını hatırlatarak , "Avrupa Birliği , nükleer anlaşmanın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =