İran'da "siyasi suç" tartışması

 İran  Meclis Başkan Yardımcısı "İran'da  siyasi  mahkum yok" şeklinde açıklama yapan Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili'ye tepki gösterdi.

haber7
0

İran Meclis Başkan Yardımcısı Mutahhari ,  İran  yargısının ,  siyasi  suçları ulusal güvenlik suçu kabul ettiğini dile getirdi.

Mutahhari , "Münafıklar (Halkın Mücahitleri Örgütü) , DEAŞ ve  PJAK  gibi terör örgütlerine mensubiyet güvenlik suçuyla ilgilidir ancak ülkenin en üst düzey yetkililerine hakaret dahi güvenlik suçu değil  siyasi  suçtur." ifadelerini kullandı.

İnternet üzerinden üst düzey yetkililere hakaret ettiği gerekçesiyle 2012 de tutuklanan ve işkence sonucu cezaevinde hayatını kaybeden Settar Beheşti den söz eden Mutahhari , "Settar Beheşti ,  siyasi  sanık mıydı yoksa güvenlik sanığı mı?" sorusunu yöneltti.

İran Yargı Erki Sözcüsü İsmaili , geçen hafta devlet televizyonunda katıldığı bir programda  siyasi  tutuklulara ilişkin soru üzerine "Siyasi mahkum olarak tabir edilenler , terör örgütleri ve istihbarat örgütleriyle iş birliği içinde olan kişilerdir.  İran  da  siyasi  mahkum yok." demişti.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: AA

.yedigundem-title { font-size:20px !important;border-top: solid 1px rgba ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =