İsrail 1948'de işlediği suçları sümen altı ediyor!

İsrail'in , Filistinliler için zorunlu göç , yağma ve katliamların simgesi olan 1948'deki "Nekbe" (Büyük Felaket) sırasında Filistinlilere karşı  işlediği  suçların belgelerini ortadan kaldırm

haber7
0

Haaretz gazetesinin haberine göre ,  İsrail  Savunma Bakanlığına bağlı bir ekip , son 10 yıldır kamu ve özel arşivlerinde bulunan 1948 deki  Nekbe  ile ilgili tüm belgeleri sistematik şekilde araştırarak ortadan kaldırıyor.

 

 

Haberde olayı ilk defa ortaya çıkaran İsrail-Filistin Çatışması Araştırma Enstitüsü nün "İsrail Savunma Bakanlığı na bağlı Gizli Güvenlik İdaresi tarafından yönetilen belge temizleme operasyonunun faaliyet ve bütçesinin açıklanmasının yasak olduğuna" dair raporuna da yer veriliyor.

1948 OLAYLARI DUYULURSA ARAP TOPLUMU HUZURSUZ OLUR

 

 

Gizli Güvenlik İdaresi nin tarihi birçok belgeyi usulsüz ve yetkisi dışında ortadan kaldırdığı belirtilirken , daha önce askeri denetleme kurulunca ulaşılabilirliğine onay verilmiş belgelere erişim yasağı getirildiği kaydediliyor. 

İsrail in kurulduğu  1948  sonrası ilk 10 yıl içinde "Filistinli sivillerin öldürülmesi , köylerin yıkılması ve bedevilerin zorla yerlerinden edilmesi" yönündeki emirlerin bizzat İsrailli generallerce verildiğini ortaya koyan belgelerin de Gizli Güvenlik İdaresi tarafından yok ettiği ifade ediliyor. 

Hem kamu hem de özel arşivleri tarayan Gizli Güvenlik İdaresi personelinin , bu arşivlerin sahibi gibi davrandıkları , hatta zaman ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =