Tam 3 bin yıllık: Hala keşfedilmemiş odaları var

Bayburt'ta bulunan ,  Roma  dönemine ait 3 bin  yıllık  Aydıntepe Yeraltı Şehri görenleri hayran bırakıyor. Bin 200 metre uzunluğundaki koridorlarıyla dikkat çeken yeraltı şehrinin halen  keşfedilmemiş   odaları  bulunuyor.

haber7
0

Bayburt un Aydıntepe ilçesindeki , yeraltı koridorlarıyla dikkat çeken  Roma  dönemine ait 3 bin yıllık Aydıntepe Yeraltı Şehri , görenleri hayran bırakıyor.

İlçede 3 bin  yıllık  tarihi geçmişe sahip Aydıntepe Yeraltı Şehri nin tamamının gün yüzüne çıkarılması için restorasyon projesi hazırlandı. 1996 yılında bir inşaat kazısı sırasında tesadüfen bulunan ve hiçbir yapı malzemesi kullanılmadan kayaların oyulması ile yerin 5 metre altında 2 metre yüksekliğinde 20 odası olduğu tespit edilen yeraltı şehrinin , geçmişte sığınak olarak kullanıldığı sanılıyor. Geçen yıl 50 bin yerli ve yabancı turisti ağırlayan yeraltı şehrinin , bir ucunun  Bayburt  Kalesi diğer ucunun ise 7 ,5 kilometre mesafedeki Kırzı köyüne kadar uzandığı tahmin ediliyor. Şu ana kadar 1200 metre uzunluğundaki koridorları keşfedilen Aydıntepe Yeraltı Şehri , gelen ziyaretçilerini şaşırtıyor.

Tarihi yeraltı şehrinde halihazırda  keşfedilmemiş  birçok oda ve galerinin olduğunu belirten ilçe sakini İlyas Bilgin , hazırlanan projelerle bu galeri ve odaların gün yüzüne çıkarılacağını söyledi. Bilgin , "Yeraltı şehrimiz ,  yıllık  25 ila 30 bin arasında ziyaretçi ağırlıyor. Yeraltı şehrimizin içerisinde ,  Hala   keşfedilmemiş  oda ve galeriler var. Hazırlanan projelerle gün yüzüne çıkaracağız” dedi. Ziyaretçilerden Davut Doğan da yeraltı şehrine ayda ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 1 =