Osmaniye’de 3 bin yıllık duvar kabartmasında çiğ köfte ve marul çıktı

 Şanlıurfa  ve Adıyaman yöresine ait olarak bilinen  çiğ  köfteye Osmaniye’nin Kadirli ilçesi rakip çıktı.

haber7
0

Ünlü tarihçi Cezmi Yurtsever , Kadirli ilçesine bağlı Kızyusuflu köyünde bulunan son Hitit şehri olan Karatepe de 3 bin  yıllık  rölyef  duvar   kabartmasında  Hitit kralının  marul  yaprağı ile birlikte çiğ köfte yediğini iddia ederek , “Ne  Şanlıurfa  ne Adıyaman; çiğ köfte 3 bin yıldır Kadirli’ye has bir yiyecektir” dedi. 

M.Ö. 1000’li yıllarda kurulan ve yine M.Ö. 68 yılında Asurlular tarafından yıkılan Karatepe Hitit harabelerinde 3 bin  yıllık  rölyef  duvar   kabartmasında  Hitit kralı Asativatas’a sunulan bir ziyafet sahnesinde Hitit kralının çiğ köfte ve  marul  yaprağı yediğini belirten tarihçi Cezmi Yurtsever , çiğ köftenin anavatanının Kadirli ilçesi olduğunu iddia etti. Tarihçi Yurtsever , Karatepe Aslantaş açık hava müzesinde krala yemek sahnesinin olduğu  duvar  kabartmasını bunun en büyük kanıtı olduğunu belirterek , “1947 yılında Alman arkeolog Bossert ve yardımcısı Halet Çambel burada kazı yaptılar. Toprak altından Hititler dönemine ait M.Ö. 750’li yıllarda yaşamış bir krallığın şehri ile ilgili çok önemli taş eserler ortaya çıktı.

Onlar içerisinde bir eser var ki Hitit Kralı Asativatas sofrasında çiğ köfte yiyor. Bakın hepsi burada sofrasında çiğ köfte var , ona yardım eden uşağının elinde  marul  yaprağı uzatıyor. Dolayısıyla tarihte çiğ köftenin yapıldığı yer Kadirli Karatepe ve bu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =