Bitcoin 176 ülkeden fazla elektrik tüketiyor

Kripto para birimi  Bitcoin  , yıllık yaklaşık 60 terawatt  elektrik  tüketimi ile  176   ülkeden  daha  fazla   elektrik  tüketiyor.

haber7
0

Kripto para birimi  Bitcoin  , Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan verilere göre yıllık yaklaşık 60 terawatt  elektrik  tüketimi ile dünyada  176  ülkeden daha  fazla   elektrik  tüketiyor.

 

Amerikan Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA) nin sitesinde ülkelerin 2016 yılında tükettiği  elektrik  miktarları listesinden ve Cambridge Üniversitesi tarafından yayımlanan  Bitcoin   elektrik  Tüketimi İndex inden elde ettiği verilere göre  Bitcoin  , aralarında İsviçre , Yunanistan ve Portekiz in de bulunduğu  176  ülkeden daha  fazla   elektrik  tüketiyor.

Türkiye 2018 de 292 terawatt tüketti

 

Türkiye ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı nın verilerine göre 2018 de 292 terawatt  elektrik  tüketti. Bu da  Bitcoin  in Türkiye nin  elektrik  tüketiminin yaklaşık 5 te 1 i kadar  elektrik  tükettiği anlamına geliyor. Yine Cambridge Üniversitesi nde edinilen bilgiye göre dünyada tüketilen toplam  elektrik  miktarı 20 ,863 terawatt olurken , bitcoinin kullanımı ise bu kullanımın yüzde 0 ,28 ine tekabül ediyor.

Bitcoin neden yüksek enerji tüketiyor?

Kripto para birimi  Bitcoin  sisteminde yapılan bütün işlemler kripto para birimine bağlı bütün bilgisayarlada kayıt ediliyor. Sistemde  elektrik  üretimine neden olan esas etmen ise madenci olarak adlandırılan ve  Bitcoin  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =