Urumçi olaylarının 10. yıl dönümü

Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği üyeleri ,  Urumçi   olaylarının  10.  yıl   dönümü  nedeniyle basın açıklaması yaptı.

haber7
0

Çin in İstanbul Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması yapan Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı  Hidayet Oğuzhan  , şunları kaydetti: "Doğu Türkistan da Uygur Türklerine yönelik önceki dönemlerden beri devam eden soykırım , din ve inanç özgürlüğüne yönelik kısıtlamalar , doğum yasakları , Çinli yerleşim göç politikası , dil ve kültürel asimilasyonla Çinlileştirme politikaları yeterli sayılmadığı , bu işin önemine nazaran  Doğu Türkistan  daki asimilasyon ve Çinlileştirme politikasının hız kazandırılması için Doğu Türkistan’a özel yetkilerle donatılmış yeni genel vali ve genel sekreter tayin edilmiştir. Şu an  Doğu Türkistan  da Çin tarafından son iki yıldır başlatılan kültürel ve etnik soykırım icraatları 40 milyonluk bir toplumun topyekün imha ve mankurtlaştırması esasında yürütülmektedir."

Basın açıklamasından ardından Kuran ı Kerim okunması ve dua edilmesinin ardından grup dağıldı. 

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: AA

.yedigundem-title { font-size:20px !important;border-top: solid 1px rgba display: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =