Mecelle'nin orijinali yeniden basıldı

İstanbul Müftülüğünün arşivinden çıkan , üzerinde Ahmet Cevdet Paşa ve diğer komisyon üyelerinin imzaları bulunan "Mecelle-i Ahkam-ı Adliye" orijinal haliyle  yeniden  yayımlandı.

haber7
0

Başkanlığını Ahmet Cevdet Paşa nın yaptığı bir ilmi komisyon tarafından 1868-1876 yılları arasında derlenen İslami özel hukuk kurallarının yer aldığı Osmanlı nın medeni kanunu olan Mecelle-i Ahkam-ı Adliye nin  orijinali  , Diyanet İşleri Bakanlığı Dini Yayınlar Müdürlüğünce orijinal haliyle ilk defa yeniden basıldı.

İstanbul Müftülüğünün arşivinde bulunan , yıllarca olduğu gibi muhafaza edilen Ahmet Cevdet Paşa ve diğer ilmi komisyon üyelerinin imzalarının yer aldığı orijinal  Mecelle  ,  yeniden  2 cilt halinde yayımlandı.

İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz ın girişimleri sonucu Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınları arasında bin adet basılan  Mecelle  , ilahiyat fakültelerinin kütüphanelerine gönderilerek akademisyenlerin istifadesine sunulacak.

Orijinal  Mecelle  nin  yeniden  raflardaki yerini almasını sağlayan Müftü Yılmaz , yapılan çalışmaları AA muhabirine anlattı.

Çok kıymetli bir eseri halkın , ulemanın , bilenlerin önüne koymanın mutluluğunu yaşadığını belirten Yılmaz , şunları söyledi:

"İstanbul Müftülüğü , gerçekten bir tarih hazinesi gibi. Burada çok geniş arşiv varlığımız mevcut. Buranın Meşihattan kalan bir kütüphanesi var. Bu kütüphanede çok sayıda yazma eser ve resmi evrak var. Mecelle-i Ahkam-ı Adliye , Osmanlı Devleti nin son döneminde , 19. yüzyılda İslam hukukunun ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 6 =