İlkokula   başlama   yaşını  69  aya   çıkaran  , sözleşmeli öğretmenler ile Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığındaki sözleşmeli personelin kadroya atanması için gerekli süreyi kısaltan Bazı  kanun  v

haber7
0

Resmi Gazete de yayımlanan kanunla 66 ay olan ilkokula  başlama  yaşı 69 ay olarak değiştirildi. Buna göre , mecburi ilköğretim çağı , 6-13 yaş grubundaki çocuklar yerine 6-14 yaş grubundaki çocukları kapsayacak. İlkokulların birinci sınıflarına , o yılın 31 Aralık tarihinde 72 ayını dolduran çocukların kaydı yapılacak ancak çocuğun gelişim durumuna bağlı olarak okula erken başlaması veya kaydın ertelenmesi ile ilgili hususlar yönetmelikle düzenlenecek.

 

 

Kanunla , "çıraklık şartları" başlığı , "mesleki eğitim merkezi programına çıraklık kayıt şartları" olarak değiştirildi. Mesleki eğitim merkezi programına çırak öğrenci olarak kayıt olmak isteyenlerin en az ortaokul veya imam-hatip ortaokulu mezunu olmaları , gerekli sağlık şartlarını taşımaları gerekiyor. 

Tehlikeli ve çok tehlikeli işler veya özellik arz eden mesleklere alınacak çırakların öğrenim ve yaş durumu , ilgili kuruluşların görüşü alınarak Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek.

 

 

Kalfalık yeterliğini kazanmış olanların mesleki yönden gelişmelerini ve bağımsız iş yeri açabilmelerini temin için gerekli yeterlilikleri kazandırmak gayesiyle ustalık eğitimi düzenlenecek.

- OSB ler , mesleki eğitim merkezi açabilecek

Kanunla , eğitim-istihdam bağlantısının güçlendirilmesi , özel sektör tarafından mesleki eğitime ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =