O bölgede yaşayanlara müjde! 12 kat artacak

Muş'ta Murat Nehri üzerine inşa edilen Alparslan-2 Barajı , elektrik enerjisi üretiminin yanı sıra 78 bin 210 hektar arazinin sulamasında da kullanılarak Muş Ovası'na hayat verecek.

haber7
0

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Muş ta yaptırılan Alpaslan-2 Barajı nın inşaatı devam ediyor.

 

 

Enerji üretimi ve bölgenin su ihtiyacını karşılamak amacıyla Murat Nehri üzerine kurulan Alparslan-2 Barajı , tamamlandığında  Muş Ovası  na adeta "can suyu" olması bekleniyor.

 

 

Muş-Varto yolu ile Akpınar ve Dumlusu köyleri arasında inşaatı yükselen Alparslan-2 Barajı sayesinde , yıllık 862 milyon 270 bin kwh elektrik enerjisi üretilerek ,  Muş Ovası  nda 78 bin 210 hektar arazi suyla buluşturulacak.

Bu sayede , Muş Ovasında katma değeri yüksek ürünler yetiştirilerek kentteki ekonomik refahın da yükseltilmesi sağlanacak.

"Yöre insanının yaşam kalitesi yükselecek"

Muş Valisi İlker Gündüzöz , AA muhabirine ,  Muş Ovası  nın bereketli topraklarını suyla buluşturup , yöre insanının yaşam kalitesini ve ekonomik gelirini artırmak amacıyla yapımına başlanan baraj inşaatının hızla yükseldiğini söyledi.

Alparslan-2 Barajı nın enerji üretimi açısından da önemli olduğunu belirten Gündüzöz , şunları kaydetti:

"Türkiye ekonomik alanda hızla gelişen bir ülke. Bu gelişmenin arkasında enerji sektörü var. Eğer enerji yatırımını planlı bir şekilde yapmasak , gelişmemizi sekteye uğratırız. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 4 =