Avrupa'dan İran'a uyarı
Etiketler:

 Avrupa  Birliği (AB) , İngiltere , Almanya ve Fransa'nın ortak açıklamasında , İran'a nükleer anlaşmayla belirlenen uranyum zenginleştirme oranına geri dönme çağrısı yapıldı.

haber7
0

AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksel Temsilciliği ile İngiltere , Almanya ve Fransa nın dışişleri bakanlarının ortak açıklamasında ,  İran  ın uranyum zenginleştirme limitini geçmesinden endişe duyulduğu belirtildi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı nın  İran  ın bu yöndeki açıklamasını doğruladığına dikkat çekilen açıklamada , "Nükleer anlaşma konusundaki taahhüdümüzün  İran  ın (anlaşmaya) tam olarak uyumasına bağlı olduğu konusunda tutarlı ve açık olduk." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada , "Nükleer silahların yayılmasını önleyici gerekli bir aracın sorgulanmasına yol açan bu karardan üzüntü duyulduğu" vurgulanarak , "İran ı bu adımı geri almaya ve nükleer anlaşmayı baltalayacak başka önlemlerden kaçınmaya çağırıyoruz." ifadesine yer verildi.

Ayrıca , ilgili maddeler çerçevesinde bir sonraki adıma ilişkin nükleer anlaşmanın diğer taraflarıyla acil değerlendirmede bulunulduğu da kaydedildi.

60 günlük süre 7 Temmuz da doluyor

ABD yönetimi , 8 Mayıs 2018 de , 2015 te imzalanan nükleer anlaşmadan çekilerek ,  İran  a yönelik yaptırımları yeniden uygulamaya başlamıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de ABD nin yaptırımlarına karşılık 8 Mayıs ta ülkesinin nükleer anlaşmadaki taahhütlerini azalttığını ve anlaşmanın taraflarına  İran  ın çıkarlarını koruyacak önlemler alması için 60 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =