Memurun gözü haziran enflasyonunda

Devlet memurları , sözleşmeliler ve  memur  emeklilerinin  gözü  yarın açıklanacak  haziran  ayı  enflasyon  rakamlarına çevrildi. Toplu sözleşmeden kaynaklı olarak bu yılın ilk yarısında yüzde 4  zam  alan devlet m

haber7
0

Devlet memurları , sözleşmeliler ve  memur  emeklilerinin gözü yarın açıklanacak  haziran  ayı  enflasyon  rakamlarını bekliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ,  haziran  ayı  enflasyon  verilerini yarın saat 10.00 da duyuracak.

TÜİK in açıkladığı  enflasyon  verilerine göre ,  memur  maaşlarına baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayısta yüzde 0 ,95 yükselirken , ocak-mayıs döneminde tüketici fiyatlarında yüzde 4 ,99 artış meydana geldi. Böylece 5 aylık dönemde , maaşlara yapılan yüzde 4 lük  zam  oranı aşılırken  enflasyon  farkı verilmesi durumu ortaya çıktı.

Toplu sözleşmeden kaynaklı olarak yılın ilk yarısında yüzde 4 lük  zam  alan devlet memurları ,  haziran  ayında TÜFE nin sabit kalması veya aylık enflasyonun yüzde 0 ,99 dan fazla düşmemesi halinde  enflasyon  farkı alacak.

Memurlara toplu sözleşme gereği , yılın ikinci yarısı için , temmuzda yüzde 5  zam  verilecek. Devlet memurları , sözleşmeliler , geçici personel ve  memur  emeklileri , zamlı maaşlarını ve  enflasyon  farkını 15 Temmuz da alacak.

Toplu sözleşme gereğince ,  enflasyon  farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2018 nin ikinci 6 aylık döneminde  enflasyon  yüzde 10 ,19 gerçekleşmiş ve söz konusu dönem için yüzde 6 ,73  enflasyon  farkı ortaya çıkmıştı. Böylece memurlar , ocak ayında toplamda yüzde 10 ,73  zam  almıştı.

Öte ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =