Türkiye, Libya'da sessiz kalmayacak: Deniz sınırı anlaşması masaya gelebilir

ABD destekli 'Arap Baharı' adı altında gelen 'kışta' lideri Kaddafi'yi deviren ve o günden bu yana iki yakası bir araya gelmeyen Libya'da sular durulmuyor. Ülkedeki krizin en önemli aktörü Gener

haber7
0

Sahip olduğu zengin yeraltı kaynaklarıyla batı nın her zaman ilgi odağı olan Libya’da 42 yıllık Kaddafi yönetimin bahar görünümlü darbeyle indirilmesinin ardından  Libya  bir türlü düzlüğe çıkamadı.

Ülkenin yönetimi hem de ekonomik kaynakları rakip gruplar arasında bölünmüş durumda. Ülkenin doğusunda , Mısır sınırına yakın Tobruk ta bulunan Temsilciler Meclisi , başkentte ise Trablus merkezli Ulusal mutabakat hükümeti ortaya çıktı. Ülkedeki yüzlerce irili ufaklı silahlı gruplar ve dış güçler de bu bölünmüşlüğe göre pozisyon aldı.

Türkiye yi doğrudan hedef aldılar

Libya da söz sahibi olmak isteyen dış güçlerin sadece siyasi açıdan değil , ekonomik ve askeri açıdan da desteklediği Hafter’in arkasında bulunan ülkeler ,  Türkiye  nin doğrudan hedef alınması için baskısını her geçen gün artıyor. Hafter in "Türkiye’ye ait uçar ve yüzer tüm unsurları hedef alacağız , ülkedeki Türkleri tutuklayacağız" şeklindeki savaş ilanı sayılabilecek cümleleri ülkemizden sert tepki gördü.

Peki ,  Türkiye  bu söylemlerin dışında hangi adımları eyleme dökebilir ve bu adımlar özellikle Mavi Vatan ımızı nasıl etkiler? Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz yanıtladı.

"Türkiye nin  Deniz  jeopolitiğinde  Libya  çok ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 5 =