Ihlamurdan bal akıyor

Türkiye'de  ıhlamur  ormanlarına sahip nadir bölgelerden olan ve barındırdığı yaban hayatı ve bitki çeşitliliğiyle dikkati çeken Karabük'ün Yenice ilçesinde devletten destek alan arıcılar , "

haber7
0

Dünya Doğayı Koruma Vakfınca (WWF) "Acil olarak korunması gereken 100 sıcak nokta"dan biri ilan edilen Yenice ormanlarındaki 10-20 metre boyunda sık dallı , geniş piramit tepeli olan ve haziran-temmuz aylarında çiçek açan ıhlamur ağaçları sayesinde , ilçede yaklaşık 100 arıcı yılda 50 ton civarında  bal  üretmeyi başarıyor. 

Çiçekleri kurutularak içilen , aynı zamanda süs bitkisi olarak da kullanılan ıhlamurdan elde edilen ve ilçede coğrafi işaret için çalışmaları yapılan  bal  , kilosu 80 ile 100 liradan alıcı buluyor. "HEM ÜRETİM HEM DE TALEP ARTIYOR" Karabük Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Alpay , AA muhabirine yaptığı açıklamada , il genelinde 146 bin kovan olduğunu ve 250 tona yakın  bal  üretildiğini bilgisini verdi. Bu üretim içinde Ihlamur balının ayrı bir önemi olduğunu vurgulayan Alpay , şöyle konuştu:  "Ihlamur balı kalitesi yüksek ballar içine giriyor. Aroma ve polen bakımında zengin ballar arasında. Özellikle Yenice ilçemizde bulunuyor. Ihlamur ormanlarına sahip bu ilçemizde yaklaşık 100 çiftçi , 50 tona yakın  ıhlamur  balı üretiyor ve pazarlıyor. Üretimi artırmak için çeşitli projelerimiz var. Orman İşletmesi ile Tarım ve Orman Müdürlüğü bize destek oluyor. Onlarla iş birliği içindeyiz. Bize orman içinden yerler verilmektedir. Kuraklıktan etkilenmez ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =