Yer: Kars! Böyle görüntülendiler

Kars'ın  Sarıkamış  ilçesinde "Doğu Anadolu Yaban Hayatı Araştırma ve Koruma" projesi çerçevesinde ormanlar ve çeşitli alanlara yerleştirilen  foto kapan  ile video kapanlar sayesinde izlenen yaban hayvanla

haber7
0

Dünyanın tek göç eden bozayılarının bulunduğu 2200 ile 2700 rakımlı  Sarıkamış  ormanları , kurt , vaşak , karaca gibi birçok yaban hayvanına barınma imkanı sunuyor.

Bu hayvanların korunarak popülasyonunun artırılması amacıyla sarıçam ormanları ile kaplı bölgede Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) izniyle KuzeyDoğa Derneği ve Iğdır Üniversitesi iş birliğinde "Doğu Anadolu Yaban Hayatı Araştırma ve Koruma" projesi yürütülüyor.

Projeyle  Sarıkamış  ormanları başta olmak üzere çeşitli alanlara  foto kapan  ya da video kapan yerleştiren görevliler bu sayede yabani hayvanların sayısı ve yaşamına ilişkin önemli veriler elde ediyor.

Utah ve Koç Üniversiteleri öğretim üyesi KuzeyDoğa Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu , AA muhabirine yaptığı açıklamada , proje kapsamında yerleştirilen foto kapan ve video kapanlarla yaban hayatını izlemeye devam ettiklerini söyledi.

Şekercioğlu , bir süredir yürüttükleri projede yaban hayatıyla ilgili önemli bilgiler elde ettiklerini anlatarak , "Yeni bir sezona başladık , vaşak , bozayı ve kurtları vericilerle takip etmeye devam edeceğiz. Şimdiye kadar 80 den fazla yırtıcı büyük memeli yakaladık. 70 den fazlasına verici taktık." dedi.

BÖLGEDEKİ YABAN HAYATI DÖNGÜSÜ ARAŞTIRILIYOR

Bu sezon da ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 7 =