Kırşehir'de buğday hasadına erken başlandı

Türkiye'nin önemli hububat ekim merkezlerinden Kırşehir'de arpadan sonra  buğday  hasadı da geçmiş yıllara göre  erken  başladı.

haber7
0

Hirfanlı Baraj Gölü kıyısına yakın köylerde biçerdöverlerin girdiği  buğday  tarlalarında çiftçiler yoğun bir çalışma yürütüyor.

 

 

Tarım ve Orman il Müdürü Kenan Şahin , uçsuz bucaksız bozkırların yer aldığı  Kırşehir  de yaklaşık 2 ,5 milyon dekar tarım arazisi olduğunu , 350 bin dekar alanda  buğday  ekildiğini söyledi.

Danelenme dönemindeki tarımsal kuraklık ve yüksek sıcaklık nedeniyle bu yıl hem arpa hem de buğdayda hasadın  erken  başladığını vurgulayan Şahin , "Normalde temmuz ayının ortalarına doğru yapılan  buğday  hasadı , bu yıl haziran ayı sonlarında başladı." dedi. 

 

 

Çiftçinin zarar görmemesi için bu yıl buğdayda ciddi manada süne zararlısı mücadelesi yaptıklarını anlatan Şahin , "Süne mücadelemiz 2 aydır kışlak , nif ve ergin sayımlarıyla başladı. Nif sayımlarını yaptıktan sonra metrekarede belirli bir miktarın üzerinde olan arazilerin bulunduğu tüm muhtarlarla toplantı yaptık. Ziraat odası başkanlarımızı bilgilendirdik. Bütün köylerde süne mücadelesi yapılarak , çiftçilerin olası zararının önüne geçildi." dedi.

Hirfanlı Baraj Gölü kıyısındaki Benzer köyünden çiftçi Halit Alkan da "Benzer , Hirfanlı , Savcılı köylerinde arpadan sonra  buğday  da hasat ediliyor. Yüksek kesimlerdeki köylerde henüz  buğday  hasadı başlamadı. Buğdayın hemen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =