Tezgahta 15 TL’ye satılıyor!

Aydın’da Mayıs içerisinde hasadına başlanan , bu sene üretici pazarında 5-6 liradan ,  Tezgahta  ise 10-15 TL fiyatla alıcı bulan  Bamya  çiftçinin yüzünü güldürdü.

haber7
0

Aydın’ın  Bamya  üretiminde söz sahibi ilçelerinden biri olan Koçarlı’da çiftçiler bu yılki satışlardan ve pazardan memnun. Koçarlı’da yaklaşık 2 bin dönüm alanda üretimi yapılan Bamya’nın satış fiyatları geçen yıla oranla üreticiye daha çok kazandırdı. 

 

 

Koçarlı Dedeköy Mahallesi Tokatbaşı mevkiinde kurulan toptancı pazarında satışa çıkan Bamya’ya pazarcılar yoğun ilgi gösteriyor. Üreticilerden aldığı bamyaların toptancılara satışını yapan Talip Temel , üreticinin bu yıl daha karlı çıktığını iddia etti.

Temel , “Buradaki pazarda Bamya’nın kilosu 5-6 liraya alıcı buluyor. Koçarlı ovasında bu yıl 2 bin dönüm  Bamya  ekildi. Bir ay önce başlayan  Bamya  hasadı ile birlikte pazarda hareketlilik başladı.

 

 

Yaklaşık 3-4 ay bu hareketlilik devam eder. Tabi ürün çoğalınca bu fiyatlarda biraz aşağıya düşer. Diğer mahsuller para etmedi ama  Bamya  ekimi yapan üreticilerin bu yıl yüzleri güldü. Tabi birde domuzlar Bamyaya zarar veremiyor , yani  Bamya  bahçesine domuz giremiyor. Buradan toptancılar ve aracılar tarafından alınan Bamyalar  Aydın  pazarından Bursa Pazarına kadar tezgahlardaki yerini alıyor.  Tezgahta  Bamyanın , 10-15 TL’ye kadar alıcısı bulunuyor” dedi. 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =