Her alanda kullanılıyor! Milyonlarca liralık gelir sağlayacak

Manisa'nın Alaşehir ilçesindeki yaklaşık 8 bin dönüm alan üzerinde yayılan yaban badem ve ahlat ağaçları proje çerçevesinde aşılanarak orman köylüsüne 20 milyon TL  gelir  sağlayacak.

haber7
0

Gıda endüstrisinden ilaç ve kozmetik endüstrisine kadar birçok kullanım alanı olan badem şimdi orman köylüsünün yüzünü güldürecek. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli nin talimatı üzerine harekete geçen  Manisa  Orman İşletme Müdürlüğü , Alaşehir ilçesindeki yaklaşık 8 bin dönüm alan üzerinde yayılan yaban bademi ve ahlat ağaçlarını budayıp , aşılayarak orman köylüsüne 20 milyon TL  gelir   sağlayacak  projeyi hayata geçirecek.

 

 

Manisa’nın Alaşehir İlçesi Çarıktekke , Serinyayla , Caberfakıllı , Işıklar ve Selce mahalleleri yakınlarındaki ormanlık alanlarda toplam 8 bin dekarda yayılış gösteren badem ağaçları ,  Manisa  Orman İşletme Müdürlüğü tarafından rehabilite edilecek. Gıda endüstrisinden ilaç ve kozmetik endüstrisine kadar birçok kullanım alanı olan badem şimdi orman köylüsünün yüzünü güldürecek. Yapılacak çalışmayla 8 bin dekar  alanda  yıllık 2 bin ton ila 10 bin ton üretim hedeflenirken yörede özellikle geçim kaynağı hayvancılık olan orman köylüsünün ise 20 milyon TL  gelir  elde etmesi bekleniyor.

ÇALIŞMALAR EKOSİSTEM KORUNARAK YAPILACAK Projenin yürütüleceği mahallelerde mahalle muhtarlarıyla birlikte alan gezisi yaparak yabani badem ağaçlarının nasıl ekonomiye kazandırılacağını anlatan İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =