Resmi Rezerv Varlıkları Mayıs'ta arttı

Türkiye Cumhuriyet  Merkez Bankası  (TCMB) ,2019  Mayıs  dönemi uluslararası rezervler ve döviz likiditesi gelişmelerini açıkladı.  Resmi   Rezerv   Varlıkları  , 2019  Mayıs  döneminde bir önceki aya göre yüzde 3 ,1 ar

haber7
0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB)  Resmi   Rezerv   Varlıkları  , mayısta bir önceki aya kıyasla yüzde 3 ,1 artarak 95 ,6 milyar dolara ulaştı.

 

 

TCMB tarafından ,  Mayıs  2019 dönemine ilişkin "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi" verileri yayımlandı. Resmi  Rezerv   Varlıkları  , mayısta bir önceki aya göre yüzde 3 ,1 artarak 95 ,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönemde alt  kalemler itibarıyla döviz  Varlıkları  yüzde 4 yükselerek 73 ,6 milyar dolara , altın cinsinden  Rezerv   Varlıkları  ise bir önceki aya göre değişmeyerek 20 ,5 milyar dolarda kaldı.

Vadesine bir yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankasının önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri , menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) mayısta bir önceki aya göre net bazda yüzde 40 ,2 artarak 15 ,1 milyar dolar oldu. Bu tutarın 10 ,4 milyar doları anapara , 4 ,7 milyar doları faizlerden oluştu.

 

 

Bu dönemde , Merkez Bankasının yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yaptığı finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net yükümlülükler 19 ,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Söz konusu tutarın 14 ,9 milyar dolarını bir ay vadeli yükümlülükler oluşturdu.

Bir yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (bankacılık sektörünün ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =