Tehditleri Türkiye için boş laf! Roket ve füze mezilimizde

 Türkiye  ile Yunanistan arasında devam eden Doğu Akdeniz gerginliği , Yunan Başbakan Çipras'ın "Ordumuz hazır" çıkışıyla yeni bir boyut kazandı. Çipras'ın açıklamaları askeri çevreler

haber7
0

Uzmanlara göre sınırlı olsa da Türkiye tek bir askerini dahi riske etmeden Atina yı vurabilecek enstrümanlara sahip. Yunanistan ın modern tarihin hiçbir döneminde büyük güçlerin desteğini almadan Türkiye ile bire bir çatışmadığına değinen kaynaklar , "1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda da gördük. Ada ya hiçbir büyük platform getirmediler" görüşünü hatırlatıyor. 

Türkiye nin Doğu Akdeniz deki egemenlik haklarını her ne pahasına olursun olsun koruyacağını açıklaması ve bu açıklamalarını Yavuz , Fatih , Barbaros gibi sondaj ve araştırma gemilerini bölgeye göndererek kararlılığını göstermesi yeni bir süreç başlattı.

Bölgede kendi başına bir şey yapamayan ve ABD , İsrail , İtalya , Mısır gibi ülkelerle yaptığı ortaklıklar üzerinden Türkiye yi sıkıştırmaya çalışan Yunanistan , son dönemlerde tansiyonu daha da yükselten açıklamalar yapıyor. Yunanistan Başbakanı Çipras ın "Yunan Ordusu hazır bir şekilde bekliyor" açıklaması , gözleri bir kez daha bölgeye çevirdi.

Savunma Politikası Analisti Turan Oğuz ile Yunanistan ın bu tutumumun ne kadar gerçekçi? olduğu ve Türkiye nin tek bir askerini dahi riske etmeden atabileceği muhtemel adımları konuştuk. 

Adalara topçu roketi , Atina ya SOM ve BORA

Yunanistan ın herhangi bir Türk unsurunu vurması halinde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =