Trump'tan AB'ye tehdit: Çizgiyi aştınız

ABD Başkanı Donald  Trump  , Avrupa Birliği’nin (AB) Facebook ve  Google  gibi ABD merkezli teknoloji şirketlerini “mahkemeye vererek” “karşılıklı iş yapmayı imkansız bir hale getirdiğini” ve  Çizgiyi  aştığın

haber7
0

ABD Başkanı Donald  Trump  ,  AB  nin karşılıklı iş yapmayı imkansız bir hale getirdiğini açıkladı.

The Financial Times’ın haberine göre  Trump  , Fow Business Network’e verdiği röportajda söz konusu şirketlere yönelik yasal eylemlerden ABD’nin sorumlu olduğunun altını çizerek ,  AB  rekabet yetkilisi Margrethe Vestager’e değindi ve “Şu ana kadar onun kadar ABD’den nefret eden biriyle tanışmadım” dedi.

Avrupa rekabet kurumu , ABD’li teknoloji şirketlerine yönelik sert yaptırımlar uygulamaya karar vermiş ve Google’a üç kez dokuzar milyar dolarlık para cezası vermişti.

AB ile 2017’de yapılan bir anlaşmada  Google  , müşterilerini adil olmayan bir şekilde alışveriş platformuna yönlendirdiği iddialarını çözmek için 2.7 milyar dolar ödemeyi kabul etmişti.

Mart ayında ise  AB  Google’a , 2006-2016 yılları arasında reklam şirketi aramalarında yasal olmayan eylemler yaptığı iddiasıyla 1.7 milyar dolar daha para cezası vermişti AB’nin söz konusu eylemlerini eleştiren  Trump  , şunları söyledi:

“(Vestager) Bütün şirketlerimizi mahkemeye veriyor.  Google  ve Facebook’u bizim mahkemeye vermemiz gerekiyor , ve belki bunu yapacağız. Onlar Apple’a milyar dolarlık dava açıyorlar. Herkesi mahkemeye veriyorlar. Karşılıklı iş yapmayı imkansız bir hale ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =