Aktaş Barajı 15 bin 800 dekar araziyi suyla buluşturacak

Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli  ,  Aktaş  Barajı'nın 15 bin  800   dekar  verimli tarım arazisini modern sulamayla buluşturacağını belirterek , "Baraj , bölge üreticisine yaklaşık 14 milyon lira daha fazla kazanç sağl

haber7
0

Bakanlık tan yapılan açıklamada , DSİ Genel Müdürlüğü tarafından İzmir in Ödemiş ilçesinde inşa edilen  Aktaş   Barajı  ndan yaz döneminde 15 bin  800   dekar  araziye sulama suyu verileceği bildirildi.

Açıklamada , toplamda , 44 ,38 milyon metreküp su tutma hacmine sahip  Aktaş   Barajı  nın Ödemiş e bağlı İlkkurşun , Bülbüldere , Yusufdere , Sekiköy ve Yeniköy mahalleleri ile Kayaköy beldesindeki arazileri sulayacağı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli  , geçen yıl tamamlanarak su tutmaya başlayan barajda 17 ,25 milyon metreküp su biriktiği bilgisini verdi.

Bir yılda 3 hasat imkanı

Barajdan bu yaz Ödemiş Ovası na ilk kez su sağlanacağını ifade eden Pakdemirli , "Aktaş  Barajı  , 15 bin  800   dekar  verimli tarım arazisini modern sulamayla  buluşturacak  ve bölge üreticisine yaklaşık 14 milyon lira daha fazla kazanç sağlayacak." değerlendirmesinde bulundu.

Pakdemirli , barajın sulama hattındaki son kontrollerinin yapıldığını vurgulayarak , şunları kaydetti:

"Kontrollerin ardından su sıkıntısı çeken bölgenin kaderi değişecek. Projeyle suya hasret toprakları  suyla  buluşturacağız. Bu sayede üreticimiz bir yılda 2 nci hatta 3 üncü ürün hasadı olanağı yakalayacak. Ayrıca proje , sulama maliyetlerini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 6 =