Kenevir üretimiyle çiftçinin geliri 4-5 kat artacak

 kenevir  ekimine izin verilen iller arasında yer alan Uşak'ta üreticiler liflik  kenevir   üretimiyle  gelirlerini 4-5  kat  artırmayı hedefliyor.

haber7
0

Uşak Tarım ve Orman Müdürü Ertan Keleş , gelecek yıl 750 dekar alanda kenevir üretimi yapılacağını belirterek , "Buğday ve arpada dekar başına karlılık 300 , 400 lira arasında. Liflik  kenevir  üretiminden dekar başı bin 500 liraya kadar gelir elde edilebilecek" dedi.

Keleş , AA muhabirine yaptığı açıklamada ,  kenevir  üretimine izin verilen iller arasında yer alan  Uşak  ta üreticilerin bu ürüne ilgisinin yoğun olduğunu söyledi. 

Uşak Üniversitesi iş birliğiyle bu yıl ilk kez ilde liflik  kenevir  üretimi gerçekleştirdiklerini vurgulayan Keleş , birkaç yıl içerisinde kentin bu alanda ön plana çıkacağını ifade etti. ÇİFTÇİLER GELİRLERİNİ KATLAYACAK Kenevir bitkisinin ekonomik getirisinin buğday , arpa gibi ürünlerden 3-4  kat  daha fazla olduğuna dikkati çeken Ertan Keleş , bu nedenle üreticilerin kısa sürede  kenevir  üretimine yöneleceğini dile getirdi.  Keleş , buğday ve arpada dekar başına karlılığın 300-400 lira arasında olduğuna değinerek , şöyle konuştu:  "Liflik  kenevir  üretiminden dekar başı bin 500 liraya kadar gelir elde edilebilecek. Selçikler köyünde bu yıl ilk kez  kenevir  üretimi yapıldı. Verim oldukça yüksek. Bilindiği üzere yağlık ve liflik olmak üzere 2 tür  kenevir  üretimi var. Biz ilimizde liflik üretimin yaygınlaşmasını istiyoruz çünkü getirisi daha ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =