Film sahnesi değil! Bu fotoğraf Türkiye'de çekildi

Bitlis'in  Tatvan  ilçesine bağlı Kıyıdüzü köyünde yaz mevsiminde koyun sürülerinin Nemrut Dağı’ndaki yaylalara zorlu ve tozlu yolculuğu başladı.

haber7
0

Bitlis in  Tatvan  ilçesine bağlı Kıyıdüzü köyünde yaz mevsiminde koyun sürülerinin  Nemrut Dağı  ndaki yaylalara zorlu ve tozlu yolculuğu başladı.  Tatvan  ilçesine bağlı Kıyıdüzü ndeki çobanlar , binlerce koyunu tarlalara ekilen buğdaylara ve ekinlere zarar vermemesi için toprak ve tozla kaplı vadiden götürmek zorunda kalıyor. Her gün binlerce koyunu süt sağımı için sürüler halinde köye getiren çobanlar , süt sağımından sonra gün batımına doğru sönmüş bir volkanik dağ olan  Nemrut Dağı  eteklerine doğru 7 kilometrelik tozlu yolculuğa başlıyor. 

Çobanlar ve koyun sürüleri günde 2 defa  Nemrut Dağı  na gidiş geliş yaparak yaklaşık 15 kilometrelik tozlu yolu yürümüş oluyor. Koyun sürülerinin tozlu yolda ilerleyişi , çoban ve koyunları zorlarken gün batımına doğru oluşan kızıl renkler ise seyri doyumsuz görüntüler ortaya çıkarıyor. Koyun sürülerinin tozlu yol ve vadilerden geçişiyle beraber ortaya çıkan görüntüler havadan drone ile görüntülendi.  Tatvan  a bağlı Kıyıdüzü köyünde çobanlık yapan Kutbettin Kaya , "Ben Kıyıdüzü köyünde hayvancılık yapıyorum. 

Bende 600 tane hayvan var. Ben 15 kilometre  Nemrut Dağı  na gidiyorum , 15 kilometreden sonra geri dönüş yapıyorum" dedi. Çoban Murat Alican ise Kıyıdüzü köyünde çobanlık yaptığını belirterek , "Biz mecburen 15 kilometre yol yürüyoruz Nemrut a ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =