Tamamlandığında dünyada üçüncü olacak

 Tamamlandığında  dünyanın en yüksek  üçüncü  barajı  olacak  Yusufeli Barajı'nın gövde betonunda yüzde 33'lük gerçekleşme sağlandığı bildirildi.

haber7
0

DSİ 26. Bölge Müdürlüğü açıklamasında , temelden 275 metre yüksekliğiyle çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye nin en yüksek , dünyanın 3 üncü yüksek barajı  olacak   Yusufeli Barajı  nda çalışmaların yoğun şekilde devam ettiği belirtildi.

Yusufeli Barajı nda gövde betonu dökümüne 10 Temmuz 2018 de başlandığı ifade edilen açıklamada , toplam 4 milyon metreküp gövde hacmine sahip barajda günde 7 bin , ayda ise 200 bin metreküp gövde beton dökülmesinin hedeflendiği aktarıldı.

Açıklamada , yapılan planlamaya göre gövde betonunun 2 yılda tamamlanmasının hedeflendiğine işaret edilerek , şunlar kaydedildi:

"Yusufeli Barajı ve  HES  tesisinin kurulu gücü , 558 megavat ve yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kilovatsaattir. Santral binası ve enerji yapılarında betonlama çalışmaları , planladığı şekilde devam etmektedir. Ayrıca enerji santralinde elektromekanik parçalarının montajlarına da inşaat faaliyetlerine bağlı olarak devam ediliyor."

YÜZDE 33 LÜK FİZİKİ GERÇEKLEŞME

Barajın gövdesinin 100 katlı bir gökdelen yüksekliğinde olduğu belirtilen açıklamada , "25 Haziran 2019 itibarıyla  Yusufeli Barajı  nda 1 ,3 milyon metreküp gövde betonu dökülerek gövde betonunda yüzde 33 lük gerçekleşme sağlanmıştır.  Yusufeli Barajı  nın gövdesinde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 4 =