81 ile yazı gönderildi! Cezası var

 Malatya  Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından Avrupa Birliği coğrafi işaret tesciline sahip 'Malatya kayısısı'nın ticari kaygılarla , etiket oyunları ve tezgahlarda değerinin düşürülmemesi adına çalışma ba

haber7
0

Odadan yapılan yazılı açıklamada ,  Malatya  kayısısı adı altında satılan sahte ürünlere yönelik çalışmalar yapılarak , kanuni hakların sonuna kadar korunacağı belirtildi.

Çalışmalar kapsamında ürünün marka değerini korumak için bir  yazı  hazırlandığı ve yazının 81 ilin valilik , belediye , oda ve borsa başkanlıkları ile Türkiye Bakkallar ve Bayiiler Federasyonu üyelerine , Türkiye Sebzeciler , Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Esnaf Sanatkarlar Federasyonu’na bağlı odalarına gönderildiği ifade edildi.

Açıklamada , Türkiye de "Antep baklavası" dışında tarım ürünü olarak "Aydın inciri" ve "Malatya kayısısı"nın Avrupa Birliği tarafından coğrafi işaret tescili aldığı hatırlatılarak , şunlar kaydedildi:

"Malatya kayısısı gerek yetiştirildiği coğrafya sınırları gerekse ürün kalitesi bakımından , ülkemizin değişik yerlerinde ve dünyadaki üretilen  kayısı  çeşitlerinin değerlerinden farklılıklar arz etmektedir. Amacımız başka yörelerde yetiştirilen kayısıların tescilini yaptığımız  Malatya  kayısısı ismiyle satışının önüne geçmektedir. Bu isimle gönderimde bulunan firmaların odamız tarafından konfirme edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde Sınai Mülkiyet Kanununun verdiği hak ölçüsünde dava açılarak cezai müeyyidenin uygulanacağı bilinmelidir."

Açıklamada ayrıca ,  Malatya  Ticaret ve Sanayi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =