Dışişleri Bakanlığından Etiyopya'daki darbe girişimine kınama

 Dışişleri  Bakanlığı , Etiyopya'nın Amhara Bölgesi Hükümetine karşı yapılan ve Amhara Hükümet Başkanı ile üst düzey yetkililerin hayatlarını kaybetmesine yol açan  darbe  girişimini şiddetle kına

haber7
0

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada , "Etiyopya nın Amhara Bölgesi Hükümetine karşı yapılan ve Amhara Hükümet Başkanı ile üst düzey yetkililerin hayatlarını kaybetmesine yol açan  darbe  girişimini şiddetle kınıyoruz." ifadeleri kullanıldı. 

Etiyopya Genelkurmay Başkanının  darbe  girişimiyle bağlantılı olarak Addis Ababa da uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinin derin üzüntüyle öğrenildiğinin aktarıldığı açıklamada , dost  Etiyopya  halkı ve hükümetine taziye mesajı iletildi. 

Açıklamada , "Türkiye nin seçimle işbaşına gelen hükümetlerin yasa dışı yollarla değiştirilmesine yönelik tüm teşebbüslerin karşısında olduğunu yineliyor , söz konusu  darbe  girişimi karşısında  Etiyopya  ya güçlü desteğimizi ifade ediyoruz." denildi. 

ETİYOPYA DA  darbe  GİRİŞİMİ

Etiyopya başbakanlık ofisi tarafından ülkenin kuzeyindeki Amhara eyaletinde , dün akşam saatlerinde silahlı bir grubun darbeye kalkışarak yerel hükümeti devirmeye çalıştığı ve girişimin bastırıldığı açıklanmıştı.

Darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanı Seare Mekonnen ve Amhara eyaleti Başkanı Ambachew Mekonnen in öldürüldüğü bildirilmişti.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =