‘Sarı altın’ tezgaha indi! 7 TL'den satılıyor

Malatya’da ilk kayısı mahsulleri  tezgaha  indi. 'Sarı altın' olarak tabir edilen kayısıların kilosu 6-7 liradan satılıyor.

haber7
0

Dünya kayısı başkenti olarak bilinen Malatya’da kayısılar olgunlaştı. Hasat zamanı yaklaşan sarı meyve dallardan özenle koparılarak tezgahlara getirildi. Kilosu 6 ile 7 lira asında satılan kayısılar kentte yoğun olarak tüketildiği gibi bu tattan mahrum kalmak istemeyenlere de hediyelik olarak gönderiliyor.

Kayısının hasat zamanı öncesi dallardan koparılarak tezgahlara getirildiğini söyleyen kayısı satıcısı Ahmet Erbaş , “Malatya’nın kültürü olan kayısıya her sene olduğu gibi bu senede yoğun ilgi var şuan 6-7 liraya satıyoruz ama sona doğru düşer. İnsanlar kayısıyı eşine dostuna hediye olarak götürüyor” dedi.

Kayısının reklamının iyi yapılmadığını da aktaran Erbaş , belediyeye öneride bulunarak , “Belediyemizden ricamız kayısı festivalinin olması Yeşilyurt kiraz festivali yapıyor. Ama  Malatya  kayısının festivalini yapmıyor. Kayısıdan dünya kadar işçi ekmek yiyor. Kayısının 1 sene olmaması Malatya’yı 2-3 sene geriye götürür. Bunun için kayısımıza sahip çıkmamız lazım’’ şeklinde konuştu.

Yusuf Özdaş ise satışların iyi olduğunu ifade ederek , “Kayısı 12-13 liradan 6-7 liraya düştü. Bu rakam sona doğru daha da düşecektir” diye konuştu.

Kayısının Iğdır ile anılmasının kendilerini rahatsız ettiğini kaydeden Özdaş , “Malatya varken Iğdır’da daha çok konuşulması ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 8 =