Tunceli'de ayının kayalıklardan aşağı iterek ayağının kırılmasına neden olduğu  dağcı  jandarma operasyonuyla kurtarıldı. Dağlık ve kayalık bölgeye ulaşım imkanı olmayınca yaralı  dağcı  için helikopterler kaldırı

haber7
0

Edinilen bilgiye göre , dün Orta Doğu Arama-Kurtarma , Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği (ORDOS) üyesi 4 kişilik profesyonel  dağcı  grubu , Ovacık ilçesi Mercan Kayalıkları Kepir Sırtları bölgesinde rota belirlemek için tırmanış gerçekleştirdi.

Bu sırada  dağcı  grubu bir ayının  saldırısına  uğradı. Saldırıda dağcılardan Serhan Poçan aldığı darbe ve düşme sonucu ayağından yaralandı. Arkadaşlarının haber vermesi üzerine Vali Tuncay Sonel in talimatıyla bölgeye jandarmaya ait kobra ve Skorsky tipi helikopterler sevk edildi.

Yaralı  dağcı  ve arkadaşları helikopterlerle alınarak  Tunceli  Devlet Hastanesine götürüldü. Hastanede tedavi altına alınan dağcının sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Tunceli Valiliğinden yapılan açıklamada da , "Ovacık İlçesi Kepir Sırtları Bölgesine fotoğraf çekmek ve gezmek maksadıyla giden 4 kişilik dağcılık grubu  Ayı   saldırısına  uğramış ,ayı saldırısı sonucu Serhan Poçan’ın kayalıklardan düşme neticesinde sağ ayağından yaralandığı bilgisi alınmıştır. Bölgenin dağlık ve kayalık olmasından dolayı karadan ya da araçla tahliye imkanı olmadığından yaralanan şahıs İl Jandarma Komutanlığımızca 2 Kobra tipi helikopter eşliğinde , 1 skorsky tipi helikopter ile bölgeden tahliye edilerek  Tunceli  Devlet Hastanesi ne getirilmiş ve tedavisine başlanılmıştır" ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =