"Türkiye, patates üretiminde dünyada ilk 10'da"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli , "Türkiye , her zaman  patates   üretiminde   dünyada  ilk 10 içerisinde. Kendi iç piyasasına yeteri kadar  patates  sağlayan  Türkiye  , tohumdaki yerli ve milli atakla , dış pazard

haber7
0

Tarım ve Orman Bakanlığı ndan yapılan yazılı açıklamaya göre , Türkiye de yılda 4 ,5  milyon tondan fazla patates üretimi yapılıyor ve kişi başına 48 kilogram  patates   tüketiliyor.

 

 

Bakanlığın 2005 yılından bu yana gerçekleştirdiği  çalışmalar ile yerli tohuma dair ıslah çalışmaları yapılarak 10 çeşit yerli  tohum , ülke pazarına kazandırıldı. Aralarında ilk yerli ve milli  patates  çeşidi  "Nahita"nın da olduğu söz konusu 10 çeşit tohumun 6 sının satışı ve özel sektöre  devri gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli konuya ilişkin yaptığı  değerlendirmede , Türkiye nin her zaman  patates  üretiminde dünyada ilk 10 da  olduğunu vurguladı. Pakdemirli , "Kendi iç piyasasına yeteri kadar  patates   sağlayan Türkiye , tohumdaki yerli ve milli atakla , dış pazarda da önemli bir yere  sahip olmak için çalışıyor." ifadelerini kullandı.

 

 

 YERLİ VE MİLLİ  patates  NAHİTA DA HASAT BAŞLADI

Patateste , yerli ve milli bir çeşit olarak yer alan "Nahita" ilk kez  turfanda üretim merkezi Adana da hasat ediliyor.

Hasat etkinliğine Hollanda , Fransa , Almanya , İngiltere , Bangladeş ,  Pakistan , Çin , Hindistan , Filistin gibi pek çok ülkeden de katılımcılar gelerek  "Nahita"yı inceledi. Bu sayede yurt dışından gelen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =