Türkiye'nin ilk jeoparkları Konya ve Bitlis'te olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca , Konya'nın Karapınar ilçesindeki Meke Krater Gölü'nün içinde bulunduğu alan ile Bitlis'te yer alan Nemrut Kalderası'nı kapsayan bölge , "Jeopark&quo

haber7
0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ,  Konya  nın Karapınar ilçesindeki Meke Krater Gölü nün içinde bulunduğu alan ile  Bitlis  te yer alan Nemrut Kalderası nı kapsayan bölge , "Jeopark" alan olarak tescillenecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre , Bakanlıkça Türkiye nin Potansiyel Jeopark Alanlarının Tespit Edilmesi Projesiyle alanların bulunduğu bölgelerde sürdürülebilir kalkınma modeli ortaya koyarak , bölge halkına ekonomik katkıda bulunulması hedefleniyor.

Proje kapsamında , dünyanın "nazar boncuğu" olarak tanımlanan Meke Krater Gölü nü de içeren "Konya Karapınar Potansiyel Jeopark Alanı" ile doğal güzelliğinin yanı sıra bilimsel öneme sahip Nemrut Kalderası nı da kapsayan "Bitlis Nemrut-Süphan Potansiyel Jeopark Alanı"nda çalışmalar yapıldı.

Bakanlığın , korunan alanlara ilişkin yetkisi kapsamında , Türkiye deki jeopark alanlarının tespit ve tescili konusunda mevzuat hazırlıkları ve alanlarda sürdürülen tespit çalışmaları tamamlandı.

Bakanlık tarafından tescil edilmiş Türkiye nin ilk  jeoparkları   olacak  bu alanların , küresel jeopark ağına dahil edilmesi ve uluslararası düzeyde tanıtımının sağlanması için Bakanlık tarafından UNESCO ya başvuru yapılacak.

"NEMRUT ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =