Yerli ve milli ürünler teşvik edilecek

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir , "Veri merkezleri dahil bilişim altyapılarımızda  Yerli  ve  milli  ürünlerin kullanılması için  teşvik  edici tedbirlerin alınmasına yönelik girişimlerimiz devam

haber7
0

Demir ,  ULAK Haberleşme  AŞ tarafından Bilkent Hotel de düzenlenen "Türkiye nin 5G ve Ötesi İçin İletişim Gücü" konulu basın toplantısında , ULAK Projesi nin önemine değindi.

ULAK ın kullanımının yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi hususunda iş birliğine hazır olduklarını aktaran Demir , "Biz dünyanın en iyisi olmak için çalışmak gerektiğine inanıyoruz. Kamu bilgi işlem projelerinde yıllık yaklaşık 1 milyar dolar harcandığı gibi bir gerçek var. Veri merkezleri dahil bilişim altyapılarımızda  Yerli  ve  milli  ürünlerin kullanılması için  teşvik  edici tedbirlerin alınmasına yönelik girişimlerimiz devam edecek. Bu konu ticari olmaktan öte ülkenin önemli bir güvenlik sorunudur." değerlendirmesinde bulundu.

Çınar Projesi nde sona doğru

ULAK Haberleşme AŞ Genel Müdürü Metin Balcı da toplantıda , ASELSAN ile yaptıkları "İlk 5G Veri Aktarım Demosu" ve geliştirilen diğer projelere ilişkin bilgi verdi.

ULAK ın 4.5G için hazır durumda bulunduğunu belirterek ,  milli  ve  Yerli  şebeke yönetim alt yapısı olan Milat Ağ Yönetim ve Analiz Sistemi nin artık kullanımda olduğunu vurgulayan Balcı , 5G ve ötesine yönelik Ar-Ge çalışmalarına değindi.

Balcı , ÇINAR Projesi ni 2021 yılının mart ayına kadar operatörlere hizmet verilebilecek şekilde kullanıma sunmayı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =